MCMILLAN MOTORWAY CLOSES ITS DOORS ON JUNE 30TH

i H8 OATMILK

NATALIE MCMILLAN

i H8 OATMILK

Regular price $333.00
Unit price  per 

So basically during the days of quar early in the pandemmy I tried to make oatmilk because I was trying to be cost efficient and eco friendly and the whole nine, but I don't even like oatmilk and the whole experiment was an abject failure if I'm being honest. But I recently found the cheesecloth I used for it and made whatever this painting is. It took several weeks of layering, dying, and glossing the cheesecloth before it turned into whatever it is now!
8x10
acrylic paint, acrylic gloss, resin dye, and cheesecloth on canvas